Odbiór mieszkania od dewelopera

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera to moment, w którym powinieneś dokładnie skontrolować stan techniczny nieruchomości. Na tym etapie możesz jeszcze wychwycić ewentualne usterki czy niedociągnięcia, których naprawą powinien zająć się deweloper. Zanim wiec podpiszesz akt przeniesienia własności, dokonaj odbioru technicznego. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, podczas odbioru technicznego mieszkania.

Odbiór techniczny mieszkania

Od 2011 roku obowiązuje tak zwana ustawa deweloperska, która obliguje inwestora do przeprowadzenia odbioru technicznego mieszkania przed wydaniem nieruchomości właścicielowi. Odbiór techniczny może być przeprowadzony przez inwestora osobiście lub w asyście fachowców. Odbiór techniczny mieszkania i domów musi zostać wykonany jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku. Jeżeli masz obawy, czy samodzielnie będziesz umieć zlokalizować ewentualne wady i niedociągnięcia, warto skorzystać z pomocy fachowca, który razem z Tobą będzie uczestniczył w odbiorze technicznym mieszkania i pomoże Ci uniknąć przeoczenia rzeczy, które w perspektywie czasu, mogłyby okazać się bardzo kosztowne.

Lista kontroli odbioru mieszkania

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych rzeczy, które powinieneś sprawdzić podczas odbioru mieszkania. Nasza lista kontrolna pozwoli Ci uniknąć błędów i uchroni przed pominięciem istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Podczas odbioru mieszkania od dewelopera pamiętaj, aby sprawdzić takie elementy lokalu jak:

 • Drzwi wejściowe, drzwi wewnętrzne i ościeżnice – ważny jest nie tylko sam stan tych elementów, ewentualne zarysowania, czy uszkodzenia, ale również ich rozmieszczenie względem projektu. Inwestor powinien przekazać Ci wszystkie certyfikaty oraz karty gwarancyjne
 • Ściany, kąty proste – sprawdź, czy ściany są proste, a także czy tynk jest równo rozłożony, ni ma wybrzuszeń, czy dziur, ważne również, aby ściany i sufity były dobrze wyschnięte
 • Rozdzielnica elektryczna – sprawdź, czy jest odpowiednio opisana i czy zgadzają się wartości i zabezpieczenia
 • Instalacje elektryczne – tutaj przyda się miernik elektryczny, aby sprawdzić napięcie w gniazdkach
 • Kierunek otwierania okien
 • Zarysowania na szybach
 • Przyłącza wodne – sprawdź, czy są rozmieszczone zgodnie z projektem
 • Płaszczyzny posadzek
 • Osadzenie parapetów
 • Grzejniki – sprawdź, czy mają zawory termostatyczne, oraz czy nie mają zarysowań
 • Instalacja gazowa
 • Instalacja wodna
 • Wentylacja – sprawdź otwory wentylacyjne i poziom ciągu
 • Multimedia – sprawdź, czy do mieszkania doprowadzony jest światłowód, oraz instalacje do odbioru telewizji naziemnej
 • Balkon, komórka lokatorska, garaż – sprawdź spadek na balkonie, lokalizację oraz wygląd miejsca postojowego w garażu, a także warunki w piwnicy

Lista kontrolna pozwoli Ci uniknąć niedopatrzeń podczas odbioru technicznego mieszkania, warto zasięgnąć porady fachowca, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do sprawności czy jakości wykonania poszczególnych elementów.

Jak sprawdzić instalację grzewczą podczas technicznego odbioru mieszkania od dewelopera?

Sprawdzenie stanu instalacji grzewczej to jeden z najważniejszych elementów odbioru mieszkania od dewelopera. W przypadku, gdy decydujemy się na samodzielny odbiór, warto upewnić się, że wiemy, za pomocą jakich sposobów możemy zweryfikować jej poprawność. Nie zapominajmy także o tym, aby zapoznać się ze schematem instalacji, jaki widnieje na projekcie budowlanym. Dzięki niemu będziemy w stanie sprawdzić, czy wszystkie włączniki światła, gniazdka elektryczne, przyłącza wody i odpływy znajdują się we właściwym miejscu.

Kontynuuj czytanie

Przekazanie kluczy a odbiór mieszkania od dewelopera

Nie wszyscy mają świadomość tego, że obiór techniczny mieszkania od dewelopera nie jest równoznaczny z przekazaniem kluczy. To, czy moment odbioru kluczy będzie pokrywał się z odbiorem technicznym naszego mieszkania, uzależnione będzie od rodzaju umowy deweloperskiej. Jeśli jednak w umowie takiego zapisu nie ma, to zwykle przekazanie kluczy powinno nastąpić w chwili, gdy podpisana zostanie umowa przenosząca własność, tj. po odbiorze mieszkania. 

Kontynuuj czytanie

Czy warto samodzielnie odbierać mieszkanie od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera to równie istotna kwestia, co wybór odpowiedniej inwestycji i późniejsze jej urządzanie. Od prawidłowego odbioru zależy bowiem wykrycie ewentualnych niedoróbek i usterek, które mogą skutecznie uniemożliwić nam wykonywanie dalszych prac lub narazić nas na niepotrzebne koszty lub co gorsza remonty. Na odbiór naszej inwestycji mieszkaniowej możemy udać się z inspektorem nadzoru budowlanego lub zrobić to samodzielnie. Pytanie brzmi tylko: czy warto robić to na własną rękę?

Kontynuuj czytanie

Kto może uczestniczyć w odbiorze technicznym nowego mieszkania od dewelopera?

Warto wiedzieć, że wbrew powszechnym opioniom, na odbiór nowego mieszkania od dewelopera nie musimy stawiać się osobiście. Niekiedy wyznaczony termin z różnych przyczyn może być dla nas nieodpowiedni – co w takim wypadku? Mamy prawo do upoważnienia do tego zadania swojego pełnomocnika, któremu deweloper wyda stosowne pozwolenie. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług inżyniera budowlanego lub inspektora nadzoru budowlanego, który przeprowadzi za nas fachowy odbiór zakupionego mieszkania. 

Kontynuuj czytanie

Stan deweloperski: co warto o nim wiedzieć?

Choć firmy deweloperskie często oferują możliwość wykończenia pod klucz, to większość osób decydujących się na zakup nowego mieszkania wybiera jednak opcję stanu surowego. Przede wszystkim dlatego, że stawiając na tzw. „stan surowy” możemy po prostu sporo zaoszczędzić i urządzić mieszkanie wedle własnych preferencji. Co należy rozumieć przez ten termin i na jakie udogodnienia możemy liczyć? To warto sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Kontynuuj czytanie

Co warto wiedzieć o umowie sprzedaży mieszkania?

Pełnoprawnymi właścicielami mieszkania staniemy się dopiero po podpisaniu z deweloperem umowy sprzedaży. Warto zwrócić uwagę na szczegóły umowy i upewnić się, że zawiera ona wszelkie niezbędne elementy. Nie zapominajmy, że na jej podstawie wyodrębniona zostanie własność lokalu, która prawnie zostanie przeniesiona na nas. Z tego też powodu, przed podpisaniem takiej mowy, warto zwrócić się do doświadczonego w temacie prawnika. 

Kontynuuj czytanie


Pruszków, Obrońców Pokoju 25
ul. Białołęcka 259, 03-253 Warszawa
umów się na spotkanie

ul. Warzelnicza 7, 03-253 Warszawa
pon-pt: 10.00-18.00
sob: umów się na spotkanie

Siedziba Janpul Developer
ul. Białołęcka 259, 03-253 Warszawa

pon - pt. 8:00-16:00


Napisz do nas

Przedstawione na tej stronie internetowej materiały nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i nie są wiążące dla stron, a ich charakter jest wyłącznie poglądowy.

Realizacja Asearch.pl - Janpul 2022